27
Авг
2019

„Медена земја“ – македонски кандидат за „Оскар“ и во трка за најдобар документарец на „Европските филмски награди“

Документарецот „Медена земја“ кој што е реализиран како дел од Програмата за зачувување на природата во Северна Македонија – проект на Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC), координиран од „Фармахем“, а воедно и поддржан и од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија е македонскиот кандидат за Оскар!

За кандидатурата на филмот во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска одлучи Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата „Оскар“ при Друштвото на филмски работници на Македонија. Комисијата во состав: Игор Иванов – режисер и претседател на ДФРМ, Ангела Несторовска – продуцент, Аксел Мехмед – актер, Сашко Потер Мицевски – филмски монтажер и дизајнер на звук, Игор Ангелов – актер, Дина Дума – режисер и Горан Игњатовски – шминкер, донесе одлука „Медена земја“ да биде национален кандидат во категоријата најдобар странски филм.

Денеска беше соопштено и дека „Медена земја“ е во трка и за уште една престижна награда – за најдобар документарец на „Европските филмски награди“, што ги доделува „Европската филмска академија“. Тој е во конкуренција од 12 филмови за наградата најдобар европски документарец за 2019 година. Пет од дванаесетте кандидати ќе влезат во потесниот избор кој ќе биде објавен на 9 ноември во Севиља, Шпанија. За оваа селекција одлучуваат гласовите на 3600 членовите на ЕФА. Победниците ќе бидат прогласени на церемонијата што ќе се одржи на 7 декември оваа година во Берлин.

„Медена земја“ деновиве доби уште неколку признанија. Викендов освои гран при на Интернационалниот фестивал за документарци (EIDF) во Кореја (EBS International Documentary Festival / EIDF / D-BOX).

Публиката на неодамна одржаниот „Сараевски филмски фестивал“, пак, го избра „Медена земја“ за најдобар документарец. Според гласовите на гледачите, македонскиот документарец доби вкупна оценка од 4.85, со што стана и најдобро оценет филм прикажан на фестивалот.

Официјалната македонска премиера на документарецот ќе се одржи на 28 август (среда) во Куршумли ан, на затворањето на 10. издание на фестивалот за документарни филмови „Македокс“. Истиот ден, во рамки на фестивалот, ќе има проекција и во Младинскиот културен центар.

Пoчнувајќи од 29 август (четврток), македонскиот победник на „Санденс“ ќе се најде на редовниот репертоар во скопското мултиплекс-кино „Синеплекс“ во „Скопје сити мол“.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...