Новости

Одржана работилница за стандарди во туризмот и категоризација на објекти

На 18 март 2019 година во Делчево се одржа работилница за стандарди во туризмот и категоризација на објекти, како дел од активностите на воспоставеното Координативно тело за развој на туризмот во Источен плански регион. Работилницата имаше за цел зајакнување на капацитетите на локалните администрации во однос на нивните улоги при...
Прочитај Повеќе

Во Пробиштип се одржа форум на тема „Лов во идното заштитено подрачје Осоговски Планини“

На 18.03.2019 година во Пробиштип се одржа форум на тема „Лов во идното заштитено подрачје Осоговски Планини“, организиран од Македонско еколошко друштво во рамки на Програмата за зачувување на природата во Македонија. Целта на форумот беше претставување на предлогот за прогласување на заштитено подрачје Осоговски Планини и начините за управување...
Прочитај Повеќе

Пораката на Атиџе одекна во Скопје, следуваат азиска и официјална европска премиера

Во емотивна атмосфера, со силен аплауз, овации и солзи во очите публиката ја поздрави Атиџе – главната хероина на документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland), на затворените проекции што се одржаа на 12 и 13 март во кино „Милениум“, Скопје. Последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа се заблагодари за топлиот...
Прочитај Повеќе

Се одржа работилница за разгледување на поволен модел за управување за идното заштитено подрачје „Осоговски Планини“

На 26 и 27 февруари во инфо центарот на Пониква се одржа работилница за разгледување на поволен модел за управување за идното заштитено подрачје „Осоговски Планини“. На работилницата учествуваа претставници од релевантните министерствата (МЖСПП и МЗШВ), општините кои гравитираат кон Осоговските Планини, Јавното претпријатие „Македонски Шуми“, како и претставници на...
Прочитај Повеќе

Се одржаа рурални форуми за идното заштитено подрачје на „Осоговските Планини“

На 23.02.2019 и 24.02.2019 во Кочани и Крива Паланка се одржаа рурални форуми на тема „Земјоделските и сточарските практики во заштитено подрачје“ со акцент на придобивките од живеење во заштитено подрачје Осоговски Планини, како дел од активностите на Програмата за зачувување на природата во Македонија, во организација на Македонско еколошко...
Прочитај Повеќе

„Медена земја“ по триумфот на „Санденс“ ќе се прикажува во кината во САД и на „МакеДокс“

По триумфот на годинашното издание на престижниот филмски фестивал „Санденс“ („Sundance“), македонскиот документарец „Медена земја“ („Honeyland“) ќе се прикажува во кината во Северна Америка, како и на фестивалот „МакеДокс“ во Скопје. На прес-конференцијата, што се одржа денеска (18.02.2019) во „МКЦ клуб и ресторан“, тимот на „Honeyland“ соопшти дека филмот ќе...
Прочитај Повеќе

„Медена земја“ освои три награди на Sundance Film Festival 2019!

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) ја освои главната награда од стручното жири (Grand Jury Prize) на Sundance Film Festival 2019 во конкуренцијата за документарни филмови од светот (World Cinema Documentary Competition). Македонскиот документарен филм е реализиран како дел од Програмата за зачувување на природата во Македонија – проект на Швајцарската...
Прочитај Повеќе

Одлични реакции за македонскиот документарец „Медена земја“ (Honeyland) по премиерата на филмскиот фестивал „Санденс“

Со овации, одушевување и долг аплауз, срдечно реагираше публиката по премиерата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) што се одржа на 28 јануари (понеделник) во Јута, САД, во рамки на филмскиот фестивал „Санденс“ („Sundance“). Критичарите ги бележеа своите импресии уште за време на проекцијата, а само неколку часа по...
Прочитај Повеќе

Македонскиот филм „Honeyland“ во конкуренција за најдобар светски документарец на „Санденс“

Документарниот филм „Honeyland“ („Медена земја“) премиерно ќе биде прикажан на 38. издание на филмскиот фестивал „Санденс“ (Sundance), чие годинашно издание ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари во Јута, САД. Премиерата е закажана за 28 јануари по што ќе следуваат уште седум проекции на оваа кинематографска манифестација. Документарецот...
Прочитај Повеќе

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...