Новости

Одлични реакции за македонскиот документарец „Медена земја“ (Honeyland) по премиерата на филмскиот фестивал „Санденс“

Со овации, одушевување и долг аплауз, срдечно реагираше публиката по премиерата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) што се одржа на 28 јануари (понеделник) во Јута, САД, во рамки на филмскиот фестивал „Санденс“ („Sundance“). Критичарите ги бележеа своите импресии уште за време на проекцијата, а само неколку часа по...
Прочитај Повеќе

Македонскиот филм „Honeyland“ во конкуренција за најдобар светски документарец на „Санденс“

Документарниот филм „Honeyland“ („Медена земја“) премиерно ќе биде прикажан на 38. издание на филмскиот фестивал „Санденс“ (Sundance), чие годинашно издание ќе се одржи од 24 јануари до 3 февруари во Јута, САД. Премиерата е закажана за 28 јануари по што ќе следуваат уште седум проекции на оваа кинематографска манифестација. Документарецот...
Прочитај Повеќе

Се одржа состанок со сите клучни засегнати страни за воспоставување на заштитено подрачје Осоговски Планини

На 24.12.2018 година во Скопје се одржа состанок со сите клучни засегнати страни за дефинирање на предлог – границите и зоните за формирање на заштитено подрачје Осоговски Планини. Состанокот е дел од активностите на Програмата за зачувување на природата во Македонија поврзани со процесот за прогласување на Осогово како идно...
Прочитај Повеќе

Крајбрежјето на Река Брегалница се ревитализира со нови садници на врба и топола

На 30 ноември 2018 година се спроведе акција за пошумување, на која беа засадени 120 садници на автохтони видови на врба и топола покрај реката Брегалница во близина на село Пенуш во Штип, со цел закрепнување на крајбрежната речна вегетација. Акцијата за пошумување ја спроведоа Македонско еколошко друштво, Општина Штип,...
Прочитај Повеќе

„Honeyland“ избран во официјална конкуренција на „Sundance“

Македонскиот документарен филм “Honeyland” (Медена Земја) е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал “Sundance” во категорија со уште 12 други документарни филмови од целиот свет. Снимањето на документарниот филм започна во 2015 година во рамки на Програмата за зачувување на природата во Македонија, проект на Швајцарската агенција за...
Прочитај Повеќе

Отпочна процесот на креирање визија за Осогово како идно заштитено подрачје

Како дел од активностите на Програмата за зачувување на природата во Македонија поврзани со процесот за прогласување на Осогово како идно заштитено подрачје,  на 13 и 14 септември во Кочани и Крива Паланка се организираа работилници за креирање на заедничка визија за Осогово како идно заштитено подрачје. На работилниците учествуваа...
Прочитај Повеќе

Отворен Туристичкиот информативен центар „Пониква“

Програмата за зачувување на природата во Македонија со своите партнери се приклучува кон одбележувањето на 27 септември, меѓународниот ден на туризмот и по тој повод денеска свечено беше отворен Туристичкиот информативен центар „Пониква“, кој се наоѓа на Осоговските Планини, во близина на Кочани. Туристичкиот информативен центар ќе придонесе кон промоција...
Прочитај Повеќе

Официјално отварање на Едукативниот центар за зачувување на природата во с. Негрево – Пехчево

На 25.09.2018 во с.Негрево, Пехчево официјално отпочна со работа Едукативниот центар за зачувување на природата, кој е поддржан од Програмата за зачувување на природата во Македонија, проект на Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC), кој е координиран од Фармахем. По тој повод на настанот присуствуваа голем број претставници на...
Прочитај Повеќе

Започна процесот на креирање на маркетинг стратегија за јадрените групи на пчеларите и производителите на ориз

Јадрените групи на пчеларите и производителите на ориз од брегалничкиот регион кои применуваат одржливи земјоделски практики во своето производство, на 6ти јули во Кочани учествуваа на еднодневна обука за значењето и основите на маркетинг и подготовка на маркетинг стратегија, која беше реализирана со поддршка на Програмата за зачувување на природата....
Прочитај Повеќе

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...