22
Сеп
2015

Трета посета на Јозеф Рикман од Меѓународниот институт за истражување на оризот (IRRI)

DSC_0089_1000x667_oriz

Пилот проектот за одржливо производство на ориз кој се спроеведува во рамки на Програмата за зачувување на природата во Македонија влегува во својата завршна фаза за оваа година. Во периодот од 22 до 25 септември 2015 во трета посета на Проектот за зачувување на природата во Македонија, како и на опитните полиња беше експертот за ориз од Меѓународниот институт за истражување на оризот (IRRI), г-дин. Joseph Rickman. Во рамки на неговата мисија имаше можност да ги посети опитните оризови полиња во село Таринци, како и да оствари средби со земјоделци – производители на ориз каде дискутираше за приносот како и за начинот и мерките при традиционалното одгледување на ориз.

DSC_0072_1000x667 oriz

Со претставници на ЈП „Македонски шуми“, членови на тимот на ПЗП, како и приватни земјоделци беа разгледувани идеи за идни чекори треба да се превземат во насока на одржливо производство на ориз кое ќе има помало влијание врз биолошката разновидност и намлувањето на количината на вода која се користи при производството на ориз во моментов.

 

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...